راهنمای استفاده از عطر و نگهداری عطر پس از خرید

عطرهای ما می‌توانند مهم‌ترین و دل‌انگیزترین بخش زندگی ما باشند. وقتی که فکر می‌کنیم چه حس دوست‌داشتنی می‌توانیم با استفاده از عطر به دست آوریم و چگونه می‌توانیم حال و هوای خود را با آن عوض کنیم، قطعاً اهمیت عطر برای ما چندین برابر می‌شود. عطر خوب می‌تواند باعث ایجاد حسی دوست‌داشتنی در فصل‌های مختلف شود. همچنین عطرها اهمیت بسیار زیادی در ارائه‌ی خوب ما در جامعه دارند. عطرها می‌توانند شخصیت و هویت ما را نیز به گونه‌ای به دیگران عرضه کنند. استفاده از عطر در طول سال‌ها همواره یکی از عناصر سبک زندگی افراد سطح بالای جامعه بوده است که اهمیت زیادی برای خود قائل می‌شوند.

استفاده صحیح عطر

نحوه استفاده صحیح از عطر

در رمان عطر، اثر پاتریک زوسکیند می‌خوانیم: «بوها قدرت متقاعد کردن بسیار بیشتری نسبت به کلمات، ظاهر، احساسات و خواسته‌ها دارند. ما نمی‌توانیم مانع قدرت تأثیرگذاری عطرها شویم و آن‌ها همچون ورود نفس درون شش‌ها، وارد ما می‌شوند. بوها ما را مملو از خویش می‌کنند و درونمان نفوذ می‌کنند. بنابراین هیچ چاره‌ای برای آن نیست.»

عطر‌ها اثر بسیار زیادی در زندگی ما دارند. بنابراین ما زمان و دقت زیادی را برای خرید عطر صرف می‌کنیم. جدای همه‌ی این موضوعات، زمانی که عطر مورد علاقه‌ی خود را پیدا و خریداری کردیم، باید بدانیم که چگونه از تمام این قدرت و حس انباشته شده درون عطر به شکلی صحیح استفاده کنیم. در این میان است که اهمیت استفاده و نگهداری صحیح از عطر به میان می‌آید. استفاده‌ی نامناسب از عطر می‌تواند به سادگی بوی مورد علاقه‌ی عطرمان را از بین ببرد. مکان غیر صحیح نگهداری از عطر می‌تواند باعث از بین رفتن سریع کیفیت اولیه‌ی عطر شود. اسپری اشتباه عطر بدون توجه به نکات مختلف گاهی می‌تواند دارای اثرات نامطلوب دائمی روی لباس، جواهرات و یا حتی پوست و موی ما شود. بنابراین کسب اطلاعات کامل از روش‌های صحیح نگه‌داری و مصرف عطر بسیار اهمیت دارد.

در این مقاله بیش از هر چیز تلاش داریم به شما بایدها و نبایدهای استفاده از عطر و نحوه‌ی صحیح نگه‌داری از آن را شرح دهیم. در آغاز درباره‌ی مکان صحیح نگهداری عطر مطالبی را خواهید خواند. اطلاعات کسب شده در این قسمت شامل دما، رطوبت و نور مناسب برای نگهداری عطر خواهد بود. سپس درباره‌ی زمان صحیح استفاده از عطر مطالبی را خواهید آموخت. در ادامه با مکان‌هایی که برای اسپری عطر مناسب هستند آشنا خواهید شد. در این قسمت به شما ناحیه‌هایی از بدن که موجب ارائه‌ی بهتر بوی عطر و افزایش طول اثر آن می‌شود را معرفی خواهیم کرد. پس از آن درباره‌ی نحوه‌ی صحیح استفاده از عطر می‌آموزید. در این قسمت با نحوه‌ی صحیح استفاده از عطر در تابستان، استفاده از عطر همراه با لوسیون، شامپو و یا کرم‌های مختلف و اثرگذاری عطر روی جواهرات و لباس آشنا خواهید شد. در پایان درباره‌ی زمان از بین رفتن عطر خواهید خواند. این زمانی است که عطر اثر مناسب خود را از دست می‌دهد و نت‌ها رنگ و بوی خاص خود را دیگر ندارند.

مکان صحیح نگهداری عطر

استفاده و نگهداری عطر

استفاده‌ی صحیح از عطر به طول عمر بیشتر آن و اثر بهتر عطر کمک خواهد کرد. اگر شما از عطر خود به درستی استفاده نکنید، به سادگی می‌توانید اثر آن را دچار مشکل کنید و چیزی را که واقعاً می‌خواهید به دست نیاورید.

اگرچه ممکن است علاقه داشته باشید که شیشه‌ی عطر دوست‌داشتنی خود را همواره در جایی قرار دهید که بتوانید از زیبایی آن لذت ببرید، اما باید بدانید که این کار لزوماً صحیح نیست. همچنین نگهداری از عطر در حمام نیز یکی از اشتباهات رایجی است که برخی از افراد انجام می‌دهند. گرما، نور و رطوبت (مثل رطوبت و گرمایی که از دوش صبح‌گاهی شما تولید می‌شود) می‌تواند باعث اثر منفی روی عطر شما شود. این اثر منفی بسیار وسیع و شامل قدرت و کیفیت بوی عطر می‌شود. مکان صحیح نگهداری عطر قاعدتاً باید دور از گرما، رطوبت و نور بسیار زیاد باشد چرا که در غیر این صورت نمی‌توانید کیفیت مورد انتظار را از عطر دوست‌داشتنی خود دریافت کنید. مکان صحیح نگهداری عطر جایی سرد و خشک است که از نور مستقیم خورشید در امان باشد. مقدار بسیار زیاد نور باعث تخریب سریع‌تر عطر می‌شود و پس از مدتی عطر می‌تواند بوی متفاوتی از آن چیزی که واقعاً بوده است، پیدا کند. مکان صحیح نگهداری عطر شما بنابراین با توجه به این موضوع می‌تواند کمد باشد. اگر دوست دارید که شیشه‌ی زیبای عطر خود را در مکانی نگهداری کنید که در معرض دید شما باشد، از عطرهایی استفاده کنید که دارای شیشه‌ی مات هستند. در این صورت اثرات منفی نور تا مقدار زیادی کاهش میابد.

یکی دیگر از موضوعاتی که باید به آن توجه کنید آن است که مکان نگهداری عطر نباید بیش از حد سرد باشد. اگرچه پیش‌تر گفته شد که مکان‌های سرد برای نگهداری عطر مناسب هستند اما باید توجه داشت که اعتدال در این مورد باید رعایت شود. بنابراین قرار دادن عطر به عنوان مثال در فریزر اصلاً ایده‌ی خوبی نیست. اما یخچال می‌تواند مکان صحیح نگهداری عطر باشد. شاید بسیار عجیب به نظر برسد زمانی که در یخچال را باز می‌کنید و کنار مواد غذایی عطر گران قیمت خود را نیز ببینید؛ اما دمای یخچال می‌تواند برای نگهداری از عطر بسیار مناسب باشد. فقط باید توجه کنید که مواد غذایی با بوی بسیار زیاد می‌تواند تأثیر منفی روی عطر شما داشته باشد. بنابراین تا آنجا که می‌توانید عطر خود را از آن‌گونه موارد غذایی دور نگه دارید.

زمان صحیح استفاده از عطر

اگر عطر دوست‌داشتنی خود را هنگام غروب دقیقاً قبل از بیرون رفتن از خانه اسپری می‌کنید، شاید بهتر است در این عادت خود تجدید نظر کنید. بهترین زمان برای اسپری کردن عطر وقتی است که بدن شما کمی مرطوب است. اما باید توجه داشته باشید که نباید بدن شما کاملاً خیس باشد. بنابراین زمانی که دوش گرفته‌اید می‌تواند زمان صحیح استفاده از عطر باشد. این موضوع باعث می‌شود که عِطر مدت بیشتری را به صورت پایدار باقی بماند و نت‌های خود را به بهترین شکل عرضه کند.

موضوع اساسی آن است که بدانید عطرها معمولاً بسیار سریع روی بدن خشک اثر خود را از دست می‌دهند. بنابراین جدای از موضوع استفاده از عطر پس از حمام باید توجه داشته باشید که اگر رطوبت بدن شما همواره به شکلی صحیح حفظ شود، برای باقی ماندن عطر، بسیار بهتر خواهد بود. استفاده از لوسیون بدن و کرم برای مرطوب نگه‌داشتن پوست بدن بسیار مناسب است و جدای از مفید واقع شدن برای ماندگاری عطر دارای فواید بسیار زیاد دیگری نیز است. البته یک موضوع مهم‌ در این‌باره آن است که از لوسیون‌ها و کرم‌های تقریباً بدون بو استفاده کنید که روی بوی عطر شما تأثیر منفی نگذارند.

مکان صحیح اسپری عطر

اکثر ما اغلب عطر خود را روی مچ دست و یا گردن اسپری می‌کنیم. اما جاهای دیگری از بدن هستند که اسپری عطر روی آن‌ها باعث قوی‌تر شدن بوی عطر و افزایش طول زمان باقی ماندن بو می‌شود.

قسمت‌های گرم‌تر بدن شما مرطوب‌تر هستند و همانگونه که پیش‌تر خواندید، رطوبت کمک می‌کند که عطر شما بهتر باقی بماند و اثر گذارد. بنابراین مکان صحیح اسپری عطر جاهایی است که گرم‌تر و بنابراین مرطوب‌تر هستند. در کنار گردن و مچ، می‌توانید عطر را کنار گوش‌ها و یا در میان آرنج‌ها و یا حتی کنار زانوی خود اسپری کنید. ممکن است در آغاز این پیشنهاد‌ها کمی عجیب به نظر برسند اما می‌توانید آن‌ها را امتحان کرده و اثرات آن را خود تجربه کنید. شاید از خود بپرسید که دلیل استفاده از عطر‌ها کنار زانو چه می‌تواند باشد. عطرها به طرف بالا تبخیر می‌شوند و بنابراین زمانی که عطر شما از پایین بدن شما شروع به تبخیر می‌کند می‌تواند کل بدن را در طول زمان طولانی‌تری خوش‌بو نگه دارد. بنابراین کنار زانو‌های شما می‌تواند مکان صحیح اسپری عطر باشد. این تکنیک ساده باعث افزایش قابل توجه اثر عطر می‌شود.

یک موضوع بسیار پراهمیت دیگر آن است که زمان اسپری عطر، نقاطی از بدن را که در تماس مستقیم با نور خورشید هستند را فراموش کنید. عدم توجه به این موضوع و اسپری عطر روی مکان‌هایی که به صورت مستقیم در معرض نور خورشید قرار دارند می‌تواند باعث ایجاد و یا افزایش مشکلات مربوط به رنگ‌دانه‌های پوست و ایجاد لکه شود. بنابراین مکان صحیح اسپری عطر جایی نیست که در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار دارد.

پشت بدن روی کمر نیز می‌تواند مکان صحیح اسپری عطر باشد. ممکن است چندان معمول نباشد اما به دلیل آن که این قسمت به خوبی با لباس پوشیده شده است عطر عمر بهتری را خواهد داشت. ممکن است عطر زدن به این قسمت کمی سخت باشد اما ایده‌ی بدی برای اسپری عطر نخواهد بود چرا که از نور مستقیم آفتاب به خوبی حفاظت می‌شود.

عطر را از فاصله‌ی ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متری اسپری کنید. به خاطر داشته باشید که نیاز نیست خود را غرق در عطر کنید. همواره به صورتی میانه و متعادل از عطر استفاده کنید.

هرگز مچ‌های دست خود را پس از آن که به آن عطر اسپری کردید به هم نمالید. این یکی از عادات بد است که می‌تواند باعث به هم ریختن و تأثیر منفی روی نت‌های عطر شما شود. با این کار شما بویی را خواهید داشت که چیزی نبوده که انتظار داشته‌اید. برای نگهداری عطر باید این عادت خود را ترک کنید.

قسمت‌هایی از بدن که رگ‌های خونی دارای فاصله‌ای بسیار کم با پوست هستند مکان صحیح اسپری عطر می‌توانند باشند. این موضوع به دلیل آن است که این نقاط دارای گرمای بیشتری هستند. از این رو است که بسیاری توصیه می‌کنند عطر را روی مچ دست اسپری کنید. این گرما به عطر کمک می‌کند که راحت‌تر از روی پوست تبخیر شده و بتوانید بوی آن را حس کنید. کنار گوش‌ها نیز دارای اثر مشابه برای عطر است.

موهای خود را فراموش نکنید. بعضی از ما با این تکنیک کوچک به خوبی آشنا هستیم. اسپری عطر روی مو می‌تواند یکی از بهترین ایده‌ها باشد. در حقیقت موهای ما قادر هستند که به بهترین شکل بوی عطر را به خود جذب و در مدت زمان طولانی‌تری آن را ارائه دهند. بنابراین موها می‌تواند مکان صحیح اسپری عطر باشند.

اما درباره‌ی اسپری عطر روی مو باید به یک نکته توجه داشته باشید. مقدار زیاد الکل می‌تواند باعث اثرات منفی روی موی شما شود. بنابراین اگر می‌خواهید از مقداری عطر را روی موی خود اسپری کنید، از خوشبوکننده‌های مو استفاده کنید که به گونه‌ای ساخته می‌شوند که تأثیر منفی کمتری را روی مو می‌گذارند.

مراقبت و نگهداری از عطر

زمانی که از عطر خود استفاده می‌کنید، سر آن را با سرعت هرچه بیشتر روی آن پس از استفاده قرار دهید. این موضوع اهمیت بسیار زیادی برای باقی ماندن عطر شما دارد. همچنین باید توجه داشته باشید که تکان دادن عطر می‌تواند اثرات مخرب بسیار زیادی روی عطر شما داشته باشد. بنابراین عطر خود را با احتیاط جا به جا کنید و از تکان خوردن بیش از حد آن جلوگیری کنید. این موارد نکاتی اساسی در نگهداری از عطر هستند.

نحوه‌ی صحیح استفاده از عطر

زمانی که از عطر خود استفاده می‌کنید، پس از استعمال، درب آن را با سرعت هرچه بیشتر روی آن قرار دهید. این موضوع اهمیت بسیار زیادی برای بقای عمر عطر شما دارد. همچنین باید توجه داشته باشید که تکان دادن عطر می‌تواند اثرات مخرب بسیار زیادی روی عطر شما داشته باشد. بنابراین عطر خود را با احتیاط جا به جا کرده و از تکان خوردن بیش از حد آن جلوگیری کنید. این موارد نکاتی اساسی در نگهداری از عطر هستند.

بخشیدن چندین لایه به عطر در هنگام استفاده می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد. این تکنیک می‌تواند به دو صورت انجام شود. شما می‌توانید از لوسیون‌های بدن، روغن‌های بدن و یا شامپوهای بدنی استفاده کنید که نت‌های مشابه عِطر شما را داشته و باعث افزایش قدرت بوی عطر می‌شوند. همچنین شما می‌توانید خلاق باشید و نت‌های مختلف را ترکیب کنید و بوی خاص و منحصر به فرد خود را به دست آورید. به عنوان مثال می‌توانید Jo Malone English Pear and Freesia Cologne را با Jo Malone Blacberry & Bay Body Creme ترکیب کرده و از بوی خاص آن لذت ببرید.

بدن نسبت به عطرهای مختلف می‌تواند واکنش‌های متفاوتی داشته باشد. بنابراین پس از استفاده از عطر جدید خود، پوست خود را چک کنید و در صورت مشاهده‌ی هر اثر منفی به فکر تغییر عطر خود باشید. اگر پس از اسپری عطر فکر می‌کنید که بیش از حد عطر اسپری کردید، می‌توانید با استفاده از دستمال مرطوب الکلی آن قسمت را پاک کنید.

بعضی از عطرها می‌توانند اثرات دائمی روی لباس و فلز داشته باشند. بنابراین زمان اسپری عطر به جواهرات و لباس خود توجه کنید و ترجیحاً پیش از استفاده از آن‌ها عطر را اسپری کنید. اگر می‌خواهید عطر را روی لباس خود اسپری کنید، بهتر است ریسک نکرده و آن را روی ناحیه‌های غیرپوشیده اسپری کنید.

اطلاع از زمان از بین رفتن بوی عطر

قطعاً هیچ کدام از ما نمی‌خواهیم از عطرهای دوست‌داشتنی خود دل بکنیم. اما باید بدانیم که نت‌های عطر ما در طول زمان بسیار طولانی می‌توانند روح واقعی خود را از دست داده و بوی عطر ما چیزی نباشد که برای دیگران جذاب باشد. اگر عطر خود را بیش از ۵ سال دارید، شاید دیگر وقت آن رسیده است که آن را دور بیاندازید. هر تغییری که در نت‌های عطر شما حاصل می‌شود، نشان از آن دارد که عطر شما دیگر برای استفاده مناسب نیست. همچنین اگر به نگهداری از عطر به شیوه‌ی صحیح توجه نکنید این طول عمر بسیار کوتاه‌تر خواهد بود.

اگر عادت دارید از عطرهای مختلف به صورت همزمان استفاده کنید، بهتر است عطرهایی با بطری‌های کوچک خریداری نمایید. فضای خالی درون بطری عطر به اکسید شدن سریع‌تر عطر کمک می‌کند. بنابراین داشتن عطر در بطری کوچک‌تر برای زمان طولانی‌تر بهتر است.

همچنین واضح است که همواره باید به تاریخ انقضای عطر خود که روی بسته‌بندی آن نوشته شده، توجه کنید. در صورت گذشتن از تاریخ انقضای عطر، بوی آن دیگر تأثیر گذشته‌ی خود را ندارد و باید آن را دور انداخت.

استفاده‌ی صحیح از عطر به طول عمر بیشتر آن و اثر بهتر عطر کمک خواهد کرد. اگر شما از عطر خود به درستی استفاده نکنید، به سادگی می‌توانید اثر آن را دچار مشکل کنید و چیزی را که واقعاً می‌خواهید به دست نیاورید. بنابراین نگهداری عطر به شیوه‌ی صحیح از اهمیت بالایی برخوردار است. عطرها حساس هستند و اگر در شرایطی غیرصحیح نگهداری شوند، نت‌های آن‌ها، رنگ و بوی خود را بسیار سریع از دست می‌دهند. بنابراین حتی اگر اقدام به خرید گران‌ترین عطرها کرده اما در نگهداری عطر و استفاده از آن دقت کافی نداشته باشید، نتیجه‌ی آن به هیچ وجه دل‌چسب نخواهد بود. همانطور که خواندید، استفاده‌ی غیرصحیح از عطر حتی می‌تواند اثرات منفی روی سلامت پوست و مو داشته باشد و باعث رنگ گرفتن لباس و یا جواهرات شود.

بسیاری از افراد تمامی توجه خود را صرف انتخاب مناسب بهترین عطر می‌کنند اما توجه ندارند که استفاده‌ی غیرصحیح می‌تواند نتیجه‌ی تمام تلاش‌ها و هزینه‌ها برای خرید عطر مناسب را از بین ببرد. واضح است که نکات مطرح شده در این مقاله قسمت کمی از مواردی است که می‌توان جهت بهبود طول عمر و اثر عطر به کار برد. اما به کار بردن آن‌ها به تنهایی می‌تواند باعث تغییرات زیادی در تجربه‌ی شما از استفاده‌ی عطر شود.

منابع مطلب :

https://www.goodreads.com/work/quotes/2977727-das-parfum-die-geschichte-eines-m-rders
https://www.wikihow.com/Store-Perfumehttps://www.wikihow.com/Apply-Perfume
https://www.wikihow.com/Wear-Fragrance-in-Summer
https://www.liveabout.com/how-and-where-to-apply-perfume-to-make-it-last-longer-346111
https://www.liveabout.com/summer-perfume-tips-345780
https://www.bhg.com.au/how-to-get-the-most-out-of-your-perfume
https://www.stylecraze.com/articles/perfume-care-simple-tips-to-store-your-perfumes-and-make-them-last-longer
https://www.jeancoutu.com/en/beauty/beauty-tips/tips-for-making-your-perfume-last-longer

تهیه و تنظیم توسط : فروشگاه اینترنتی عطر پاپریا

مطالعه سایر مقالات : مقالات تخصصی عطر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *