با تام فورد، نابغه صنعت مد، عطر و ادکلن بیشتر آشنا شوید

توماس کارلایل تام فورد در آستین (Austin) تگزاس متولد شد، اما بیشتر زمان کودکی خود را در سانتا فه Santa Fe در نیو مکزیکو گذراند در دوران کودکی خود به نیویورک مهاجرت کرد و در دانشگاه نیویورک و در رشته ی تاریخ هنر مشغول به تحصیل شد. او پس از مدت کمی تحصیلات خود را به مدرسه طراحی پارسونز (Parsons) در نیویورک و پاریس اما در رشته ی معماری ادامه داد.

در سال ۱۹۹۰ تام فورد به میلان رفته و در کمپانی گوچی (Gucci) به عنوان طراح لباس زنانه مشغول به کار شد. در سال ۱۹۹۲ او سرپرست طراحی کمپانی گوچی شد. و مسئولیت خط دهی طراحی کل محصولات گوچی را از لباس تا عطر تا تصویر ذهنی برند و حتی کمپین های تبلیغاتی به عهده گرفت.

در ژانویه ی ۲۰۰۰، در حالی که کمپانی گوچی به دنبال همکاری با کمپانی ایو سن لوران YSLبود ، تام فورد، مدیریت خلاقیت را در YSL در کنار سایر مسئولیت هایش در گوچی بر عهده گرفت.
فورد با همه ی گروه های خلاقیت در ایو سن لورن کار می کرد، تا تصویر و جایگاه کلی YSL را در بخش های مختلف محصولات و ارتباطاتش بهبود دهد، او هم چنین به عنوان مدیر خلاقیت گوچی مشغول بود.
در جولای ۲۰۰۲، تام فورد به عنوان رئیس هیدت مدیره ی گوچی انتخاب شد. او ۲ سال بعد این پست را واگذار کرد و شرکت خود، یعنی TOM fORD را تاسیس کرد.
در مدت ۱۰ سال کار تام فرد با برند گوچی، به عنوان مدیر خلاقیت، فروش این شرکت از ۲۳۰ ملیون دلار در ۱۹۹۴ به حدود ۳ ملیارد دلار در سال ۲۰۰۳ رسید، و او گوچی را به یکی از بزرگترین و پردرآمد ترین برند های لاکچری دنیا تبدیل کرد.

در آوریل ۲۰۰۵، تام فورد تاسیس برند تام فورد را اعلام کرد. او این کار را با همکاری ۲ نفر از همکاران سابق خود در کمپانی گوچی انجام داد.
در آغاز کار برند تام فورد، او همکاری خود را با شرکت مارکولین، سازنده فریم ها و عینک های آفتابی و هم چنین با کمپانی بزرگ استی لودر، در ساخت و طراحی لوازم زیبایی اعلام کرد.
در آن سال تام فورد توانست در هر دو صنعت فعالیت خود، بسیار موفق باشد و جزو ۳ فروشگاه برتر تخصصی دنیا قرار بگیرد.
در سال ۲۰۰۷ اولین فروشگاهی که او مستقیما اختیارش را به دست داشت در نیویورک شروع به فروش لوازم زیبایی مردانه کرد. در سال ۲۰۱۰ در یک جلسه در این نمایندگی، تام فورد رسما از رونمایی از کالکشن جدید زنانه ی این برند خبر داد.
در حال حاضر ۹۸ نمایندگی از فروشگاه های تام فورد در سرار دنیا مشغول به کارند که از جمله شهر کشور ها و شهر های حضور این نمایندگی ها می توان به میلان، توکیو، وگاس، دبی، زوریخ، دهلی، شانگهای و مسکو اشاره کرد.
کار فیلم سازی
فورد در سال ۲۰۰۵، شروع کار شرکت فیلمسازی خود، FADE TO BLACK را اعلام کرد. که در آن او تولید کننده، کارگردان و یکی از نویسندگان فیلم A Single Man (یک مرد تنها) بود. این فیلم برگرفته از رمانی به همین اسم، اثر کریستوفر ایشروود است.
A Single Man که در فستیوال سالانه فیلم وینس معرفی شد در سال ۲۰۰۹ روی پرده رفت و توانست جایزه ها و کاندیداتوری های فراوانی را کسب کند.
در سال ۲۰۱۵ تام فورد کارگردانی فیلم Nocturnal Animals (حیوانات شبزی) را برعهده گرفت. فیلمی که در سال ۲۰۱۶ اکران شد و در کنار جایزه هایی که برنده شد، نقد های زیادی را نیز دریافت کرد.