جنگ میان Chanel و Hermes

در حالیکه عطرهای لوکس به دنبال یافتن بازارهای جدید برای فروش محصولات خود هستند تا در راه ساخت آینده ای روشن قدم بردارند، این که کدام برند برنده ی این رقابت سخت خواهد بود بسیار مهم و حیاتی ست. به همین جهت چگونگی عملکرد این دو برند در بازی پیچیده ی دنیای عطر بسیار جذاب خواهدبود.

Chanel با رونمایی از Gabrielle و Hermes با رونمایی از Twilly در سال 2017 موج جدیدی در دنیای عطر ایجاد کردند. Chanel پانزده سال بعد از Chance بار دیگر رایحه ای جریان ساز را وارد بازار کرد.

Hermes نیز امیدوار است عطر جدیدش از Kelly Caleche (عطری که در سال 2007 توسط همین برند معرفی شده بود)  نیز پرفروش تر باشد.

آنچه رقابت و بازی بین این دو برند را جذاب تر میکند آن است که گروه مخاطبان هر دو زنان بیست و چند ساله ای هستندکه دوست دارند رایحه های اصیل فرانسوی با خود داشته باشند. اما کدامیک زنان جوان بیشتری را به سمت خود خواهند کشاند؟ Chanel سعی دارد با Gabrielle نگاهی دوباره به بنیانگذار این برند – Gabrielle Bonheur Chanel مشهور به Coco Chanel که نامش میراثِ به یادگار مانده از گذشته است و در طی سالها منبع الهام قصه های عاشقانه بوده است – داشته باشد. رایحه ی اخیر Chanel یک تقلید صریح از این زن نابغه است. این که نام افسانه ای Coco Chanel  پشتوانه ی یک برند باشد بسیار مهم و حایز اهمیت است.

از سوی دیگر Hermes  که سرمایه ی خانواده ی Dumas پشتوانه ی آن است هیچگاه شانسِ بزرگِ به دوش کشیدن یک نامِ افسانه ای را نداشته است … شاید برای پوشاندن همین کمبود (کمبود یک نام افسانه ای) است که در ویدیوهای تبلیغاتی عطر Twilly d’Hermes، به مدل ها و چهره های جوان زیادی برای تبلیغ این عطر متوسل شده اند. ( البته لازم به ذکر است که Chanel هم سالها پیش، استراتژی مشابه  Hermes داشت و از چهره های متعددی در تبلیغاتش استفاده میکرد.)

[aparat id=”https://www.aparat.com/v/9wFQJ”]

اما Gabrielle به نام پر افتخار Gabrille Chanel  تکیه کرده و در تمام ویدیوهای تبلیغاتی اش تنها Kristen Stewart دیده میشود، چهره ای که شاید در نگاه اول با Chanel  هیچ تناسبی نداشته باشد اما به واقع طرفداران زیادی دارد که میتوانند Chanel Gabrielle را تحت هر شرایطی در صدر اخبار نگه دارد. حضور این شخصیت برای عطر جدید Chanel برگ برنده محسوب میشود.

Hermes نیز با دست خالی به میدان نیامده و به میراث گذشته ی خود بی توجه نبوده است. از این رو در شیشه ی Twilly از پارچه ابریشمین روسری مشهور Twilly  -که طراحی آن نیز توسط Hermes  صورت گرفته بوده – استفاده کرده است تا اصالت فرهنگ فرانسه که سالهاست مد را به تمام دنیا عرضه میکند بار دیگر به رخ بکشد. تفاوت نگاه این دو برند به میراث گذشته شان در آنجا جلوه کرده است که میبینیم Chanel از نام Gabrielle به عنوان یک میراث معنوی استفاده کرده و در مقابل Hermes با به کارگیری بخشی از پارچه ی روسری مشهورش در طراحی شیشه ی عطر، میراث مادی گذشته ی خود را به ما یادآور می کند.

طراحی شیشه ی عطر : Chanel یا Hermes؟

سالیان زیادی ست Chanel به شیشه هایی که پشت هر کدام شان معنی و مفهومی نهفته است، شهرت دارد. با این پیشینه ی قوی در حوزه ی طراحی شیشه ی عطر، انتظار میرفت شیشه ی جدیدترین عطر جریان ساز Chanel بسیار ویژه باشد. همزمان با رونمایی Gabrielle مشتریان زیادی این سوال را مطرح کردند که آیا واقعا شیشه ی این عطر به اندازه ی کافی جذاب و پرمعناست؟ برخی به دلیل طراحی بسیار ساده و شیشه ی تماما صاف شیشه، معتقدند این طرح آن طور که شایسته ی یک عطر کلاسیک است، ظرافت ندارد. اما اگر از این حرف های نقادانه گذر کنیم و صادق باشیم هیچ ایراد ساختاری ای به این شیشه وارد نیست، حالا اینکه این شیشه با چنین طراحی ای، چقدر پاسخگوی توقعات افسانه ای (و گاها بیش از حد ایده آل) از یک برند درجه یک مانند Chanel است، بحث دیگری ست.

با همه ی این حرفها کافی ست یک بار این عطر را در دست بگیرید تا همه ی این نقد ها را در کمتر از چند ثانیه فراموش کنید و جذب خوشدست بودن و سادگی آن بشوید. شیشه ای که رنگ طلایی عطر را به خوبی منعکس میکند و درب مات آن که در دست، به شما احساس خاص بودن و ارزشمند بودن میدهد. همچنین عطرافشان (Sprayer) این عطر، مانند سایر محصولات Chanel عملکرد بسیار مناسبی دارد.

 

حال اگر به بررسی شیشه ی Twilly  پپردازیم، با اولین نگاه میتوان دریافت طراحی شیشه چقدر شگفت آور و هیجان انگیز است. درب شیشه به شکل کلاه بوده و دور دهانه ی عطر از پارچه استفاده شده است. همچنین استفاده از رنگهای روشن در جعبه ی عطر آن را به یک طراحی کاملا خاص تبدیل کرده است که گروه مخاطبان خود را به خوبی جذب خواهد کرد.

اکنون وقت آن است که به بررسی رایحه های این دو عطر بپردازیم:

Gabrielle در گروه بویایی گلبوی مرکباتی قرار میگیرد و نت های مهم آن عبارت اند از : یاسمن، شکوفه پرتقال، گل مریم فرانسوی و یلانگ یلانگ است.
این اثر مهم حاصل خلاقیت Olivier Polge  میباشد. وی فرزند عطار معروف، Jacques Polge و اهل Grasse  فرانسه است. Olivier Polge  در سال 1988 به عنوان کارآموز در International Flavors & Fragrances مشغول به کار شد. در سال 2009 او به دلیل دست آوردهای هنری اش در حوزه ی عطرسازی برنده ی International Fragrance Prize شد. در سال 2013، Chanel  اعلام کرد با بازنشسته شدن Jacques Polge (پدر Olivier Polge) ، Olivier جای پدرش را در کمپانی Chanel خواهدگرفت. نام او مترادف با عطر های زیادی ست که حتما نام بسیاری از آن ها به گوش شما هم خورده است. لیستی که مشاهده میکنید تنها بخشی از اثربخش ترین کارهای او است:
Christian Dior Homme (2005)
Lancome La Vie Est Belle (2012, with Dominique Ropion & Anne Flipo)
Dolce & Gabbana The One for Men (2008)
Viktor & Rolf Flowerbomb (2005, with Carlos Benaïm and Domitille Bertier)
spice bomb
Valentino Uomo (2014)
Christian Dior Pure Poison (2004, with Dominique Ropion & Carlos Benaïm)
Chanel No. 5 L’Eau (2016)
Burberry Brit Rhythm (2013, with Anne Flipo & Dominique Ropion)
Burberry The Beat (2008, with Dominique Ropion & Beatrice Piquet)
Burberry The Beat For Men (2008, with Domitille Bertier)
Bvlgari Mon Jasmin Noir (2011, with Sophie Labbé)
Salvatore Ferragamo F by Ferragamo Pour Homme Black (2009)
Diesel Only The Brave (2009, with Alienor Massenet & Pierre Wargnye)
Davidoff Hot Water (2009, with Domitille Bertier)
Azzaro Visit for Women (with Domitille Bertier)

در بررسی رایحه ی Twilly  نیز میتوان گفت آکوردهای اصلی این این عطر زنجبیل، گل مریم و چوب صندل است.
این رایحه توسط Christine Nagel طراح اهل ژنو طراحی شده است. او در ابتدا حرفه ی خود را به عنوان یک شیمی دان محقق آغاز کرد و بعدها به عنوان تحلیل گر بازار وارد حرفه ی جدیدی شد و در آخر تحت آموزش Michel almairac  کار خود در حوزه ی عطرسازی را آغاز کرد. در سال 2007 او برنده ی جایزه ی Cosmetic Valley’s International Fragrance Prize شد و در سال 2013 به تیم Hermes پیوست. تا به امروز رایحه های ماندگاری توسط وی خلق شده اند که برای نمونه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
Christian Dior Miss Dior Cherie (Eau de Parfum, 2005)
Dolce & Gabbana The One for Women (2006)
DSquared2 Potion for Woman (2012)
Giorgio Armani Si (2013)
Narciso Rodriguez for her (2003, with Francis Kurkdjian)
Versace Woman

 

با همه ی این توضیحات باید منتظر باشیم و ببینیم چه چیزی در انتظار آنها خواهد بود.

تماس با ما

همراه : ۰۹۱۲۸۳۳۸۵۳۳
تلفن : ۰۲۱۲۲۰۰۸۱۳۳

سبد خرید

تخفیف سمپل |

فروش ویژه تا 50% تخفیف

ساعت
دقیقه
ثانیه